כתיבת תוכן לאתרים | כתיבת ויקיפדיה

איך להוסיף ערך בויקיפדיה המדריך מלא

לא מעט אנשים תוהים כיצד ניתן להוסיף ערך בויקיפדיה כאשר יש כל כך הרבה "כללים", הוראות ובאופן כללי הרבה ללמוד. שאלה נוספת היא האם אכן כל אחד יכול לערוך ולהוסיף ערך בויקיפדיה. בשורות הבאות אני אנסה להשיב על שתי שאלות אלו בצורה הטובה והמקיפה ביותר עבורכם. במידה ויש לכם שאלות נוספות, אתם מוזמנים ללחוץ כאן וליצור איתנו קשר.

איך להוסיף ערך בויקיפדיה המדריך המלא מתחיל

כתיבת ערך לויקיפדיה אינה כוללת אך ורק את הכתיבה אלא מספר פעולות חשובות מאוד עבור הצלחת והיתכנות הערך. אין ספק כי מלאכת כתיבת הערך אינה קלה, קצרה או פשוטה אך בהחלט מדובר באחד הדברים הכי משתלמים וכאלו אשר יניבו לכל בעל ערך הן את היוקרה אותה חיפש והן את התועלות והיתרונות הקידומיים והרשתיים של ערך ויקיפדיה.

להלן סקירה מלאה אך מתומצתת של שלבי הוספת ערכים בויקיפדיה:

שלב מספר 1: בדיקה מקדימה

טרם נכנסים וצוללים אל עבר כתיבת ערך בויקיפדיה חשוב מאוד להקפיד ולבצע את הבדיקה המקדימה, כזו שתוודא כי אכן הערך עובר את רף החשיבות. בויקיפדיה יש מספר "כללים" הקובעים מי ומה זכאי לערך. רף החשיבות מורכב ממספר קריטריונים ובין אלו נמצא את חשיבות נושא הערך עבור ההמונים, כמות הסיקור לו נושא הערך זכה, באם מדובר על אישיות יש לבחון את עיסוקה בנוסף ובאופן כללי חשוב לוודא כי נושא הערך אכן מקומו להיות בויקיפדיה.

לא מעט פעמים, פונים אליי לקוחות ומבקשים עזרה בהצלת הערך שניסו להעלות אך הוא נמחק או נדחה. דבר שיכל להמנע בעזרת הבדיקה המקדימה וזו אשר הייתה מצילה את נושא הערך מתיעוד של מחיקת הערך. עוד על הדרך להציל ערך ממחיקה, בהמשך.

שלב מספר 2: איסוף מידע

השלב המומלץ הבא הוא לאסוף את כל המידע הנדרש עבור הכנת הערך מראש כך שכל שיישאר לעשות הוא להתיישב ולכתוב את הטיוטה כמו שצריך עם כל המידע מוכן. אחת הדרכים היעילות ביותר לאסוף את המידע הוא לעלעל מעט ברחבי ויקיפדיה ולקרוא ערכים בעלי נושא דומה או דימיון לערך אותו אתם מבקשים לכתוב. ערכים קיימים הם שיטה נהדרת לקבלת תמונה טובה לגבי כיצד הערך אמור וכדאי להיראות.

אז בעצם איזה מידע חשוב שיהיה בכל ערך? להלן דוגמא למידע הנדרש עבור ערכים על אישיות:

  • שם מלא כולל שם קודם באם יש.
  • תאריך לידה.
  • שמות הורי האישיות, עיסוקם.
  • מידע ביוגרפי.
  • מידע אודות השכלה, שירות צבאי באם היה וכדומה.
  • פרסים, אותות, הוקרה בהם זכה נושא הערך.
  • מידע אודות החיים האישיים הכולל בן או בת זוג, ילדים, עיר מגורים.


ברגע שתכינו את כל המידע הדרוש לכם עבור כתיבת הערך, מלאכת הכתיבה הופכת לקלה, מסודרת וטובה יותר. כמובן שתוך כדי הכתיבה תגלו עוד איזה מידע דרוש לכם אך איסוף המידע המקדים בהחלט יעזור לכם עם המסגרת והטיוטה.

שלב מספר 3: כתיבת טיוטה

כעת, אתם אחרי בדיקה מקדימה ועם מידע שהכנתם מראש – זה הזמן להתחיל את מלאכת הכתיבה של טיוטת הערך שלכם! אגב, זו בדיוק מטרת המאמר הזה שנקרא איך להוסיף ערך בויקיפדיה המדריך המלא מתחיל, לגרום לכם להתחיל לכתוב את הטיוטה ולהגיש את הטיוטה שלכם לויקיפדיה.

זוכרים שאמרנו שכדאי להסתכל בערכים קיימים דומים? זה בדיוק הזמן וזה יעזור לכם למצוא את המסגרת ולבנות את השלד הראשוני של ערך הויקיפדיה שלכם.

שלב מספר 4: התייעצות

לאחר שכתבתם את הטיוטה ואתם מרגישים מוכנים, דבר חכם לעשות יהיה לבקש עזרה מעורך ויקיפדיה. ויקיפדיה מעמידה לרשות העורכים שלה חממה בה ניתן לשאול והתייעץ עם עורכים בכירים. בנוסף, ניתן גם להתייעץ עם העורך החונך. עכשיו, אני לא רוצה שתקבלו רושם מוטעה ותחשבו שהייעוץ הזה הוא סוג של שירות שכתוב, מדובר בייעוץ ולרוב תקבלו הכוונה נהדרת למה חסר בטיוטה וכן תוכלו לשפר אותה לפני הגשתה לבדיקה.

שלב מספר 5: העלאת הטיוטה

אז אם אנחנו על המסלול, הכנתם טיוטה ואתם אחרי ייעוץ שאולי עזר לכם לשפר את הטיוטה שלכם ולהפוך אותה לערך שמוכן להגשה. התחברו לחשבון הויקיפדיה שלכם, ואם טרם הקמתם אחד, עכשיו זה הזמן. העלו את הטקסט, הוסיפו את הקישורים והערות השוליים, שקלו להוסיף תמונה או טבלה (מה שמתאים לערך שלכם כמובן) והעבירו את הטיוטה ממצב "טיוטה" למרחב הערכים.

שימו לב, במידה ויצרתם יוזר חדש, עליכם להמתין 4 ימים עד שתוכלו להעביר את הטיוטה למרחב הערכים אך במידה ואינכם רוצים להמתין, תוכלו להציב תבנית העברה או לבקש ישירות מאחד מעורכי או מפעילי ויקיפדיה, שיעבירו עבורכם את הטיוטה.

מוקדם יותר, הבטחתי שאסביר מה עושים אם ערך הויקיפדיה נמחק או מועמד למחיקה, להלן התייחסות קצרה לנושא מחיקת ערכי ויקיפדיה.

מה עושים עם הערך ויקיפדיה שלי מועמד למחיקה או נמחק?

לצערי, לא מעט פעמים ערכים מועמדים למחיקה או נמחקים, ולעיתים שלא בצדק. כאשר זה קורה, חשוב מאוד לפעול על פי ההנחיות ולנסות להציל את הערך.

במידה והערך הועמד למחיקה, השתתפו בדיון והשתדלו לספק את כל המידע שיגבה את חשיבות הערך. שמרו על תרבות דיון והשתדלו שלא לקחת זאת באופן אישי. עורכי ויקיפדיה בסופו של דבר מנסים לשמור על רמת הערכים ועל רף החשיבות.

במידה והערך ויקיפדיה נמחק עליכם לפעול על פי ההנחיות ולראות כיצד ומתי תוכלו לנסות להעלות אותו שוב. מחיקה היא דבר לא נעים בויקיפדיה ומשפיעה על עתיד הערך וההתנהלות העתידית בניסיון להגישו מחדש. יש חוקים המחייבים שינוי מהותי על מנת להגישו מחדש וגם יש פרקי זמן בהם מותר לנסות להגיש מחדש את ערך הויקיפדיה.

זהו! מזל טוב, יש לכם ערך!

כעת עליכם לעקוב אחר הערך, לראות האם העורכים אשר נכנסים אליו, מבקשים השלמות של פרטים, קישורים נוספים, חושבים שהערך לא עובר את רף החשיבות וכדומה. הדבר הכי חשוב לזכור כי עליכם להתמודד עם כל דבר בהתאם להנחיות ולנהלים. לא תמיד העורכים יהיו תמימי דעות ולכן חשוב לכם לבקר את הערך באופן תדיר ולנסות לשפר אותו ככל וידרש הדבר.

עד כאן מדריך איך להוסיף ערך בויקיפדיה המדריך המלא ואני מקווה שהוא עזר לכם. ויקיפדיה אומנם מצהירה וטוענת כי אחד ואחת יכול להעלות ערך אך חשוב מאוד ללמוד כיצד לעשות זאת נכון..

בהצלחה לכולם ואני כאן לעזור ככל וצריך.

התחלת צ'אט
תודו שזה כזה נוח בוואטסאפ... ועכשיו, כיצד אני יכולה לעזור?
דילוג לתוכן