כתיבת תוכן לאתרים | כתיבת ויקיפדיה

איך לכתוב ערך בויקיפדיה שגם יתקבל?

איך לכתוב ערך בויקיפדיה שגם יתקבל – רוצים להבטיח לעצמכם כתיבה נכונה ומדויקת ולהבטיח לעצמכם שערך הויקיפדיה הנכתב מטעמכם אכן יופיע כ-ערך? זה הזמן לדעת הכול על כתיבה מקצוענית לוויקיפדיה.

 

וויקיפדיה, מהווה את אחד ממיזמי האינטרנט ששינו את העולם בכל הנוגע לאופן בו אנו צורכים ידע ומידע לגבי כל תחומי החיים האפשריים. במרוצת השנים, וויקיפדיה הפכה לזירה מבוקשת בקרב אישים, חברות וגופים עסקיים, המבקשים להופיע כ-ערך וויקיפדיה, זאת לנוכח היתרונות הרבים הנלווים לכך, וביניהם:

  • הופעה באחד מעשרת האתרים הפופולאריים ביותר בעולם
  • תרומה מעשית לצרכי קידום אורגני במנוע החיפוש של גוגל
  • ביסוס המוניטין ברשת בקרב גולשי הרשת
  • הגדלת שיעורי החשיפה ברשת


וסיבות נוספות בגינן יותר ויותר אישים, חברות מסחריות וגופים עסקיים רוצים לשלב את הפעילות שלהם כ-ערך וויקיפדיה בעל ערך וחשיבות לציבור הגולשים.


הופעת ערך בוויקיפדיה – מה חשוב לדעת?


כאנציקלופדיית מידע מקוונת העוסקת בכל תחומי החיים, וויקיפדיה מאפשרת אך ורק את הופעתם של ערכים בעלי חשיבות אנציקלופדית לקהל ציבור הגולשים הרחב, כאשר ההחלטה בכל הנוגע להופעה ו/או אי הופעה של ערך מסוים בוויקיפדיה, נעשית על ידי קהילת העורכים הפועלת בכל מדינה בה קיימת גרסה של וויקיפדיה בשפת המדינה. לצורך העניין, בישראל, קהילת העורכים של וויקיפדיה מונה כ-3,500 איש, המנהלים ביניהם שיח מקוון בכל הנוגע לפרסום, מחיקה או עריכה של ערכים שונים.

קראו אודות מי זכאי לערך בויקיפדיה והבינו את הנאמר לעיל.

כלל הברזל בכל הנוגע להופעת ערכים בוויקיפדיה העברית (או בכל שפה אחרת) הוא ערך בעל חשיבות לציבור הרחב, שלמעשה מנגיש מידע בעל חשיבות לגולשים ואין זה משנה באיזה תחום עוסק הערך: היסטוריה, תרבות, ספורט, פנאי וכדומה. מעבר לכך, הערך עצמו חייב להיכתב בהתאם לתבנית הנדרשת ולהיות מנוסח בשפה המונהגת ומקובלת בוויקיפדיה תוך ביטול מוחלט של סגנון כתיבה העשוי להיתפס כתוכן שיווקי.


חמשת המ"מים: מה, מתי, מקום, מי ו-מדוע


כאשר אתם בוחרים נושא לערך בוויקיפדיה וניגשים למעשה לכתיבת הערך עצמו, חשוב לתת את הדגש על כך שהערך יענה בראש ובראשונה על חמשת הממ"ים:


1. מה הוא נושא הערך
2. מתי מתרחשים הדברים המופיעים בערך
3. מקום התרחשות הדברים המופיעים בערך
4. מי מעורב בהתרחשות הדברים
5. מדוע הדברים המופיעים בערך מתחרשים


התייחסות זו נועדה לצרכי בחירת נושא לערך ולצרכי הכתיבה באופן זה שיהווה תיאור של המציאות AS IS ועל מנת שהגולש יוכל להפיק את התועלת המרבית מקריאת הערך והמידע הנכלל בו.


מבנה סכמטי של ערכים בוויקיפדיה


לכל ערך וויקיפדיה קיים מבנה סכמטי ואחיד למדי, שלמעט מקרים חריגים, כל ערך חייב להיות בנוי וכתוב על פי אותו מבנה. למבנה האחיד של וויקיפדיה קיימות שתי מטרות עיקריות:


1. הנגשת מידע לגולשים
2. הפקת המידע מתוך הערך בקלות


המבנה עצמו בנוי במתכונת של סיפור עם התחלה, אמצע וסוף:


פתיח – החלק העליון של הערך והחשוב ביותר בו, האמור למעשה לכלול בתוכו את כל חמשת הממ"ים העיקריים של הערך. על מנת להבטיח לעצמכם ערך ויקיפדיה שגם יתקבל, חשוב שהפתיח יכלול בתוכו תשובה לשאלה מרכזית אחת: מה חשיבותו של הערך ומדוע הוא עשוי להיות חשוב לקוראים? בדרך כלל, מומלץ להימנע מהתייחסות מפורשת לשאלה, כאשר המלל המופיע בפתיח חייב לספק תשובה לשאלה.


שימו לב – במידה והתשובה לשאלה החשובה כל כך בנוגע לחשיבות הערך אינה באה לידי ביטוי כבר בפתיח, ככל הנראה שהערך עצמו לא ראוי להופעה כ-ערך בויקיפדיה.


חלק אמצעי – לאחר הפתיח, יש להכליל את תוכן הערך עצמו. חלק זה חייב להיעשות בהתאם לקביעת סדר הדברים הרלוונטי לצרכי הערך עצמו. בדרך כלל, במקרים בהם הערך עוסק באדם מסוים, נהוג שמבנה הערך יהיה כזה שייצמד לקורות חיוו, מהלידה ועד נקודת הזמן הנוכחית.


סיום – מבנה של ערך בויקיפדיה חייב לכלול בתוכו סיום המבהיר לגולשים כי כאן מסתיים סיפור המעשה של הערך, כאשר לאחר פסקת הסיום מופיעים מקורות, קישורים חיצוניים, הערות שוליים וכו.


איך לכתוב ערך בויקיפדיה שגם יתקבל – רק עבודות ונתונים


כתיבה נכונה של ערך ויקיפדיה חייבת לכלול בתוכו התייחסות לעבודות באופן המדויק ביותר והימנעות מוחלטת משימוש בשפה "שיווקית", "יחצ"נית" וכדומה. חשוב לציין שויקיפדיה מוחקת באופן מוחלט כל ערך הנכתב בצורה שיווקית או כזו המשלבת בתוכה סופרלטיבים סביר נושא הערך. במקרים שכאלו, או שהערך אותו אתם כותבים לא יתקבל מלכתחילה או שהוא יימחק תוך פרק זמן קצר ביותר על ידי העורכים. לפיכך, חשוב להתייחס לערך התוכן של הערך עבור מתשמשי ויקיפידה ולספק להם רק עובדות ונתונים היכולים להתבסס על מקורות חיצוניים ועל אסמכתאות ממשיות.


3 סוגי עריכות בסיום הכתיבה


כתיבה מקצועית של ערך ויקיפדיה כוללת בתוכה גם תהליך עריכה מקצועי המשלב בתוכו 3 סוגי עריכות שונות:

  1. עריכה עניינית במסגרתה בודקים את תוכן הערך ומוודאים שלא מופיע בערך מידע טפל וחסר חשיבות ובמידה וקיים האם הוא מופיע בסדר הדברים הנכון.
  2. עריכה לשונית במסגרתה מוודאים שלא מופיעים שגיאות כתיב ובעיות לשוניות במלל עצמו.
  3. עריכה טכנית במסגרתה בודקים את תקינות הקישורים המופיעים בערך


כתיבה מקצועית לויקיפדיה


כתיבה מקצועית לויקפידה חייבת להיות מבוססת על הכללים הנדרשים מכל ערך ויקיפדיה כזה או אחר ועל היכולות המקצועיות של הכותב להציג את הסיפור שמאחורי הערך באופן כזה שיעורר עניין בקרב משתמשי ויקיפדיה. יחד עם זאת, הכתיבה המקצועית הינה נטולת כל תוכן שיווקי על מנת להבטיח את פרסום הערך והופעתו והיא שונה בעשרות מונים מכתיבת תוכן שיווקי לצורך העניין.


כתיבה מקצועית לויקיפדיה מומלץ שתעשה באמצעות אנשי תוכן בקיאים ומנוסים שכבר כתבו וערכו מספר כזה או אחר של ערכים בויקיפדיה, ובדיוק בשביל זה אנחנו כאן בשבילכם. לרשותנו, הידע, הניסיון והכישרון לכתיבה מקצועית ואיכותית לכל ערך נדרש בויקיפדיה, תוך ביצוע תחקיר מקיף על נושא הערך לצורך הנגשת נושא בעל ערך אנציקלופדי שלא נופל מהסטנדרטים הנדרשים לכל ערך המופיע בויקיפדיה.


אם גם אתם רוצים להבטיח לעצמכם ערך ויקיפדיה שגם יתקבל וגם יאפשר לכם ליהנות מכל היתרונות הנלווים להופעת ערכים בוויקיפדיה ברמה התדמיתית, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר כאן

התחלת צ'אט
תודו שזה כזה נוח בוואטסאפ... ועכשיו, כיצד אני יכולה לעזור?
דילוג לתוכן