כתיבת תוכן לאתרים | כתיבת ויקיפדיה

כתיבת ערך ויקיפדיה – המדריך המלא

כל מה שצריך וחשוב לדעת על כתיבת ערך ויקיפדיה בכתבה שלפניכם

ויקיפדיה, האנציקלופדיה הכללית הגדולה והפופולארית ביותר ברשת האינטרנט, היא גם אתר האינטרנט החמישי הנצפה ביותר בעולם. נכון להיום, ויקיפדיה פעילה ב-301 מדינות כולל ישראל, כאשר בכל אחת מהמדינות בהן פועלות ויקיפדיה, ניתנת לגולשים האפשרות לקחת חלק פעיל בכתיבתו ועריכתו של כל אחד מהערכים. אם חשקה נפשכם בכתיבת ערך ויקיפדיה, כתבנו את מאמר "כתיבת ערך ויקיפדיה – המדריך המלא" במיוחד עבורכם ועל מנת שתוכלו לדעת למה ולאן אתם נכנסים וכיצד לעשות זאת.

מדוע ערך ויקיפדיה נחשב ליוקרתי ומבוקש?

כתיבת ערך ויקיפדיה - המדריך המלא

העלאת ערך ל-ויקיפדיה העברית, הפכה בשנים האחרונות לאחת מהפעולות המבוקשות ביותר, ועל כך יעיד קצב הגידול של כמות הערכים המופיעים ב-ויקיפדיה בשפה העברית: מ-1000 ערכים בלבד בשנה הראשונה להיווסדה בשנת 2003 ל-250,927 ערכים! (נכון לסוף חודש ספטמבר 2019).

ויקיפדיה הנחשב לאחד מהאתרים הסמכותיים ביותר בעיני מנוע החיפוש של גוגל, מהווה פלטפורמה אידיאלית להעלאת ערכים הנחוצים בין היתר למטרות ניהול מוניטין וקידום אתרים בדרך עקיפה, כאשר גם היוקרה הנלווית להופעתו של ערך כזה או אחר העוסק באישי ציבור, אנשי עסקים, פטנטים מסחריים וכדומה, תורמת את חלקה להפיכתה של ויקיפדיה למעין "פלטפורמה שיווקית" מבוקשת במרחבי הרשת.

כתיבת ערך ויקיפדיה – המדריך המלא עבורכם שלב אחר שלב

לפני שנציג בפניכם את הדרכים השונות לכתיבת ערך ויקיפדיה, הרשו לנו לדלג לסוף ולציין ולהדגיש את השורה התחתונה: כתיבה של ערך ויקיפדיה מומלץ שתעשה אך ורק על ידי אנשי תוכן העוסקים ומתמחים בנושא או רק לאחר שחקרתם ולמדתם את הנושא היטב!. זאת לנוכח העבודה הפשוטה שהליך כתיבתו ועריכתו של ערך ויקיפדיה, חייב להיעשות בהתאם לכללים מוסדרים אותם תדרשו ללמוד ולהבין לאורך זמן ומכיוון שחלק גדול מהערכים הנכתבים באופן עצמאי על ידי אנשים המעוניינים להעלות ערך ויקיפדיה, נפסלים ו/או נמחקים.

חשוב לדעת: במקרים בהם ערך ויקיפדיה מסוים נמחק ו/או נפסל להעלאה, לא תוכלו להעלותו מחדש (גם לאחר פעולת כתיבה ועריכה מקצועית) למשך כשנה וגם אז מדובר בתהליך מיידע ולא פשוט. כתיבת ערך ויקיפדיה – המדריך המלא יעזור לכם לנסות להבין כיצד נכון לכתוב את הערך ובנוסף נפרט אודות השלבים לכתיבת ערך ויקיפדיה.

להלן השלבים הנדרשים לצרכי כתיבה והוספה של ערך חדש לויקיפדיה:

 • פתיחת יוזר משתמש – השלב הראשון בדרך לכתיבת ערך ויקיפדיה הוא פתיחת יוזר משתמש המאפשר לכם להצטרף לקהילת העורכים הגדולה ביותר בעולם.
 • בחירת נושא הערך בהתאם לחשיבותו – על מנת שערך מסוים יתווסף לויקיפדיה הוא חייב לעבור את "רף החשיבות". הפרמטרים המרכיבים את רף החשיבות, כוללים בין היתר את נושא הערך וחשיבותו לקהל ההמונים, הסיקור התקשורתי לו זוכה נושא הערך באפיקי המדיה השונים, ביסוס הערך באמצעות הפנייה למקורות שונים ברחבי הרשת ופרמטרים נוספים על פיהם קהילת העורכים של ויקיפדיה בוחרת האם ערך מסוים הינו בעל חשיבות לפרסום להמונים.
 • כתיבת ערך במבנה אחיד – לכל ערך ויקיפדיה סוג של מבנה אחיד החייב לחזור בכל ערך למעט ערכים חריגים ומיוחדים. מטרתו של המבנה האחיד היא להעביר מידע ענייני לקוראים ולאפשר להם להפיק את המידע מהערך המוצג בפניהם בקלות. אחת ההמלצות הטובות ביותר לכתיבת ערך ויקיפדיה היא "התחקות" אחר מבנה ערך קיים הדומה באופיו לנושא הערך עליו אתם מתכוונים לכתוב ואותו אתם מעוניינים לפרסם. כמובן שלא מדובר בכלל ברזל אלא בהמלצה והיא טובה אך ורק למי שאינו מכיר את ויקיפדיה ואינו מנוסה בה. שימו לב: ויקיפדיה נוקטת בגישה האוסרת על הוספתן של מילים שיווקיות ולכן יש להימנע מכתיבת ערכים בצורה שיווקית ו/או באופן כזה המהלל או מפאר מוצר/שירות/אדם וכדומה שהוא נושא הערך עליו אתם כותבים.
 • הוספת רשימת מקורות – לאחר סיום כתיבת הערך, חשוב להפנות את הקורא למקורות מידע נוספים בהתאם להפניות השונות המונהגות ב- ויקיפדיה. הוספת פסקה שכותרתה "ראו גם" המכילה בתוכה קישורים פנימיים לנושאים בעלי חשיבות הקשורים לערך. הוספת פסקה שכותרתה "לקריאה נוספת", המכילה בתוכה רשימת מקורות מפורטים אודות הערך (רשימת ספרים וכו). הוספת פסקה שכותרתה "קישורים חיצוניים" המכילה בתוכה הפניה לאתרים אחרים ברשת בהם קיים מידע על הערך. הוספת פסקה שכותרתה "הערות שוליים" המכילה הערות טקסטואליות בנוגע לערך. יש להקפיד על הוספת קישורים מהימנים וכאלו אשר אכן תומכים בערך ומדברים על נושא הערך.
 • עריכת הערך – לאחר כתיבת הערך והוספתה של רשימת המקורות, מומלץ ואף חשוב לבצע עריכה באמצעות שלושה שלבים עיקריים:
  1. עריכה עניינית במסגרתה תבחנו שוב את תוכן הערך, תשמיטו או תוסיפו מידע, תסדרו או תשנו את אופן חלוקת סעיפי הערך וכדומה.
  2. עריכה לשונית במסגרתה תדרשו לתקן שגיאות לשוניות וססגוניות
  3. עריכה טכנית במסגרתה תשמיטו או תוסיפו מקורות לערך

קהילת ויקיפדיה מאפשרת לכם גם להיוועץ בעורכים המנוסים ותוכלו גם לשאול שאלות כמו גם להבין האם לערך שלכם יש בסיס וסיכוי לשרוד את מבחן החשיבות. לעולם אל תניחו כי אתם ראויים לערך ויקיפדיה כי מה שנראה לכם חשוב, לאו דווקא חשוב בעיני ויקיפדיה או ההמונים.

כתיבת ערך ויקיפדיה הינה פעולה מורכבת ולעיתים מחייבת להסתייע בשירותיהן של חברות תוכן מובילות העוסקות ומתמחות בכתיבת ערכים לויקיפדיה. חברת מילות עוסקת בכתיבת ערכים מזה שנים רבות ובעלת אחוזי הצלחה גבוהים. הסיבה לכך היא העובדה שאנו מבצעים בדיקות מקדימות, בודקים האם נושא הערך אכן עובר את רף החשיבות ובעיקר פועלים באופן מקצועי ובהתאם לדרישות ויקיפדיה. אנו מקווים כי כתיבת ערך ויקיפדיה – המדריך המלא עזר לכם וכעת אתם מרגישים שאתם מוכנים לכתוב ערך ויקיפדיה.

אם רוצים להופיע בויקיפדיה או מעוניינים לכתוב ערך לויקיפדיה, התקשרו אלינו ויחד נוכל לעבור את התהליך ולנסות לעזור לכם להגיע אל היעד הנכסף. מספר הטלפון שלנו הוא: 072-2331066 ואתם מוזמנים גם לכתוב לנו מייל.

התחלת צ'אט
תודו שזה כזה נוח בוואטסאפ... ועכשיו, כיצד אני יכולה לעזור?
דילוג לתוכן